NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
5778
Под прожектора

Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема. В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“. Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта

| 01 Ноември 2024, 17:58 ч.
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Снимка © БТА

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна. 

Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември. 

В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а

Хореографът Бенжамен Милпие представя в залата "Сен мюзикал" тази седмица най-новия си балет "Grace, Джеф Бъкли танцува", съобщи АФП.

Десетте танцьори, ангажирани специално за спектакъла, проследяват основните етапи от живота на преждевременно починалия през 1997 г. музикант, известен с култовия си албум "Grace" и кавъра си на Hallelujah на Ленард Коен.

"Това е истинско откровение, тази творба, защото историята му е достойна за оперна трагедия", казва Милпие пред АФП малко преди премиерата.

Милпие вече е създал около петдесет балета и е преработил "Кармен" във филм. В новата постановка той променя формата, като добавя текст към танца с текстове от дневника на Бъкли, както и пеене не живо. Той използва и видео на живо, "за да създаде сцени, подобни на кино". 

"Това е доста уникално като повествование", казва бившият директор на балета на Парижката о

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.

Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредничи в разговорите на творците и избора на формат на произведенията.

„Искам да се получи разговор на стари теми по нов начин и смятам, че резултатът е не говорилня на хора, които трудно намират нещо общо, а уважение на труда, идеята и таланта на колегата и това се усеща при всеки“, сподели Митева. 

Това е една много интересна изложба, която организира галерия „Папийон“, изрази мнение художникът Димитър Чолаков. Според него се получава съпоставка между двама автори с техните концепции, но също така и между всички участници.

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Нашата най-голяма награда са аплодисментите на публиката. Това са хората, които дават най-честна оценка за твоя труд. Това каза главният художествен ръководител на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов по повод празника на ансамбъла.

Днес се навършват 70 години от създаването му. 

„Когато видиш залата пълна и чуеш аплодисментите, нестихващи и като видиш колко пъти викат артистите на бис, това е най-голямата оценка за труда ни“, допълни още Господинов.

Той посочи, че през годините съставът е получавал различни отличия, както държавни, така и общински. Има издадена и специална пощенска марка за 60-ата годишнина на ансамбъла. Фолклорният състав е носител на отличията „Кристално огърлие“, „Кристална лира“ и „Златна лира“ на Съюза на музикалните и танцови дейци. 

Ст

Отмъщението ще се носи във въздуха в очаквания втори сезон на "Игра на калмари", предаде Ройтерс, като цитира създателя на сериала Хуанг Донг-хьок.

Той обещава повече герои и по-завладяващи предизвикателства от първия сезон.

На събитие за промотиране на новите серии на шоуто в тосканския град Лука, Хуанг заяви пред Ройтерс, че третият сезон на корейската драма вече е в процес на постпродукция. Той намекна, че може би ще има и англоезична версия.

Първият сезон на "Игра на калмари" се превърна в най-гледания сериал на всички времена, когато излезе през 2021 г., припомня Ройтерс.

Хуанг спечели награда "Еми" за режисура за драматичен сериал, а Ли Джун-дже беше отличен за най-добър актьор в драматичен сериал. И двамата са първите азиатци, спечелили тези призове, както и първите за неанглоезична продукция.

Антиутопичното шоу се очаква да се появи в ст

Спектакълът „Както ви харесва“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ще участва на международния фестивал Interferences в Клуж.

Това съобщи на пресконференция преди премиерата на заглавието директорката на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна Даниела Димова. Режисьор на пиесата от Уилям Шекспир е румънецът Габор Томпа, който поставя за първи път на българска сцена. 

Премиерите на „Както ви харесва“ са утре и вдругиден. След това е предвидено още едно представление на варненска сцена на 2 ноември, а на 13 ноември трупата ще се представи на международния фестивал Interferences в Клуж, уточни Димова.

По думите й форумът, който е биенале, е изключително значим за цялата театрална общност на Европа. Нашето участие е голяма чест и отговорност, каза тя и благодари на организаторите от Държавния унгарски

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld

„Ако се върнем назад във времето ще видим, че художниците са разговаряли не само със себе си, а и с колегите си и това е изключително важно. Рисуването е индивидуална дейност, но трябва и да се харесват нещата на другите. Изобразителното изкуство е може би най-концентрираното. В него трябва да реализираш идеята си в един миг, за разлика от другите изкуства, където можеш да обсъждаш с другите това, което правите. Тук имаме два мига от двама автори на една тема“, добави той. 

Двамата с Милчо Талев отдавна са близки приятели. Чолаков смята, че тяхната тема „Дим“ е абстрактна, но призна, че докато рисувал, се сетил за детството в дома си, където имало тенекиена печка. Това на картината е топлината, която съществува преди пушека, обясни той. 

Според Талев изложбата е изключителна, защото събира много различни стилове, които успяват да създадат един образ, едно цяло и не стоят разпокъсано, както често се случва с други общи експозиции. Хубавото е, че не се нарушава индивидуалността на всеки, виждаме неща на ниво, които стоят хубаво обединено, каза той.

„Ние постоянно водим някакви монолози, разговаряме със себе си, но за да се получи диалог трябва да има връзка между двама души, иначе става само размяна на теми и думи. За диалог трябва контакт, разбиране, импулси, които преминават от единия в другия. Той може да бъде и без думи“, добави художникът.

Талев сподели, че двамата с Димитър Чолаков са подготвили своето участие с удоволствие, като всеки е преценил как да подходи към темата, рисувайки индивидуално, без обсъждания, а диалогът се случва вече в пространството на галерията, което именно е интересното на проекта.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г. През кариерата си на телевизионен водещ и ...
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на офици ...
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички време ...
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 13:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Под прожектора
5778
Под прожектора

Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.Идеята е на галеристката Виктория Митева.

| 01 Ноември 2024, 17:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници
Снимка © БТА

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна. 

Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември. 

В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а

Хореографът Бенжамен Милпие представя в залата "Сен мюзикал" тази седмица най-новия си балет "Grace, Джеф Бъкли танцува", съобщи АФП.

Десетте танцьори, ангажирани специално за спектакъла, проследяват основните етапи от живота на преждевременно починалия през 1997 г. музикант, известен с култовия си албум "Grace" и кавъра си на Hallelujah на Ленард Коен.

"Това е истинско откровение, тази творба, защото историята му е достойна за оперна трагедия", казва Милпие пред АФП малко преди премиерата.

Милпие вече е създал около петдесет балета и е преработил "Кармен" във филм. В новата постановка той променя формата, като добавя текст към танца с текстове от дневника на Бъкли, както и пеене не живо. Той използва и видео на живо, "за да създаде сцени, подобни на кино". 

"Това е доста уникално като повествование", казва бившият директор на балета на Парижката о

Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.

АВТОРЪТ

Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.

Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,

Двадесет и две нови платна на Анета Яламова ще бъдат представени в галерия „Париж“. Експозицията „Спомени и мечти“ ще остане там от 3 до 19 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Заглавието „Спомени и мечти“ показва много точно в какво време и пространство се движи авторката – в спомените от нейното минало за Велико Търново, когато градът е една детска идилична представа и в мечтите – какъв би й се искал той да бъде. Красотата на градския пейзаж отново е избухнала в топли есенни червени и жълти тонове, в нощни сини цветове или в нежна зелена тоналност“, казва Надя Павлова от галерията.

Анета Яламова е възпитаник на Великотърновския университет, завършва живопис в класа на Янаки Манасиев и е с множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Нейни картини са притежание на колекции от целия свят. Сти

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредничи в разговорите на творците и избора на формат на произведенията.

Животът на едно изображение и неговите копия в различните печатни медии се проследява в изложбата „Преглед на българския дизайн 2024“. Експозицията поставя началото на международния фестивал за дизайн „Мелба“ и ще бъде открита на 31 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите. 

От екипа отбелязват, че десет млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията, са предизвикани да проследят живота на едно изображение и неговите превъплъщения в различните печатни медии като част от тазгодишното издание на изложбата „Преглед на българския дизайн“.

Те посочват, че поредицата по традиция поставя началото на ежегодния фестивал за дизайн „Мелба“ (1-10 ноември 2024). Темата тази година, избрана от продуцентите от Комплект и кураторките Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила

Нашата най-голяма награда са аплодисментите на публиката. Това са хората, които дават най-честна оценка за твоя труд. Това каза главният художествен ръководител на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов по повод празника на ансамбъла.

Днес се навършват 70 години от създаването му. 

„Когато видиш залата пълна и чуеш аплодисментите, нестихващи и като видиш колко пъти викат артистите на бис, това е най-голямата оценка за труда ни“, допълни още Господинов.

Той посочи, че през годините съставът е получавал различни отличия, както държавни, така и общински. Има издадена и специална пощенска марка за 60-ата годишнина на ансамбъла. Фолклорният състав е носител на отличията „Кристално огърлие“, „Кристална лира“ и „Златна лира“ на Съюза на музикалните и танцови дейци. 

Ст

Отмъщението ще се носи във въздуха в очаквания втори сезон на "Игра на калмари", предаде Ройтерс, като цитира създателя на сериала Хуанг Донг-хьок.

Той обещава повече герои и по-завладяващи предизвикателства от първия сезон.

На събитие за промотиране на новите серии на шоуто в тосканския град Лука, Хуанг заяви пред Ройтерс, че третият сезон на корейската драма вече е в процес на постпродукция. Той намекна, че може би ще има и англоезична версия.

Първият сезон на "Игра на калмари" се превърна в най-гледания сериал на всички времена, когато излезе през 2021 г., припомня Ройтерс.

Хуанг спечели награда "Еми" за режисура за драматичен сериал, а Ли Джун-дже беше отличен за най-добър актьор в драматичен сериал. И двамата са първите азиатци, спечелили тези призове, както и първите за неанглоезична продукция.

Антиутопичното шоу се очаква да се появи в ст

Спектакълът „Както ви харесва“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ ще участва на международния фестивал Interferences в Клуж.

Това съобщи на пресконференция преди премиерата на заглавието директорката на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна Даниела Димова. Режисьор на пиесата от Уилям Шекспир е румънецът Габор Томпа, който поставя за първи път на българска сцена. 

Премиерите на „Както ви харесва“ са утре и вдругиден. След това е предвидено още едно представление на варненска сцена на 2 ноември, а на 13 ноември трупата ще се представи на международния фестивал Interferences в Клуж, уточни Димова.

По думите й форумът, който е биенале, е изключително значим за цялата театрална общност на Европа. Нашето участие е голяма чест и отговорност, каза тя и благодари на организаторите от Държавния унгарски

Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.

Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива. 

Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано. 

Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld

„Искам да се получи разговор на стари теми по нов начин и смятам, че резултатът е не говорилня на хора, които трудно намират нещо общо, а уважение на труда, идеята и таланта на колегата и това се усеща при всеки“, сподели Митева. 

Това е една много интересна изложба, която организира галерия „Папийон“, изрази мнение художникът Димитър Чолаков. Според него се получава съпоставка между двама автори с техните концепции, но също така и между всички участници.

„Ако се върнем назад във времето ще видим, че художниците са разговаряли не само със себе си, а и с колегите си и това е изключително важно. Рисуването е индивидуална дейност, но трябва и да се харесват нещата на другите. Изобразителното изкуство е може би най-концентрираното. В него трябва да реализираш идеята си в един миг, за разлика от другите изкуства, където можеш да обсъждаш с другите това, което правите. Тук имаме два мига от двама автори на една тема“, добави той. 

Двамата с Милчо Талев отдавна са близки приятели. Чолаков смята, че тяхната тема „Дим“ е абстрактна, но призна, че докато рисувал, се сетил за детството в дома си, където имало тенекиена печка. Това на картината е топлината, която съществува преди пушека, обясни той. 

Според Талев изложбата е изключителна, защото събира много различни стилове, които успяват да създадат един образ, едно цяло и не стоят разпокъсано, както често се случва с други общи експозиции. Хубавото е, че не се нарушава индивидуалността на всеки, виждаме неща на ниво, които стоят хубаво обединено, каза той.

„Ние постоянно водим някакви монолози, разговаряме със себе си, но за да се получи диалог трябва да има връзка между двама души, иначе става само размяна на теми и думи. За диалог трябва контакт, разбиране, импулси, които преминават от единия в другия. Той може да бъде и без думи“, добави художникът.

Талев сподели, че двамата с Димитър Чолаков са подготвили своето участие с удоволствие, като всеки е преценил как да подходи към темата, рисувайки индивидуално, без обсъждания, а диалогът се случва вече в пространството на галерията, което именно е интересното на проекта.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.